Najczęściej zadawane pytania

Kategorie

Ogólne


Chłodzenie adiabatyczne jest efektywną metodą chłodzenia, polegającą na schładzaniu powietrza poprzez odparowanie wody. Nie bez powodu tę metodę chłodzenia nazywa się również chłodzeniem wyparnym. Energia potrzebna do parowania jest pobierana z powietrza, co powoduje jego schładzanie. Zasada ta występuje często w przyrodzie i była również stosowana przez ludzi w odległej przeszłości.

Istnieją dwie metody chłodzenia wyparnego: bezpośrednie i pośrednie. W obu metodach powietrze schładza się poprzez odparowanie wody. Punktem wyjścia jest to, że do chłodzenia o mocy 0,7 kW potrzeba około 1 litra wody na godzinę. Ten sposób chłodzenia działa skuteczniej, gdy wzrasta temperatura zewnętrzna.

Bezpośrednie chłodzenie wyparne
W przypadku bezpośredniego chłodzenia adiabatycznego schładzane powietrze (zwykle powietrze zewnętrzne) jest tłoczone przez matryce nasyconą wodą. Matryca jest wykonana z materiału, który pochłania duże ilości wody, np. celulozy lub papieru. Matryca jest cały czas nawadniana i utrzymywana w stanie wilgotnym.

Woda spływająca po matrycy która znajduje się w strumieniu powietrza nawiewanego odparowuje. Dzięki temu powietrze jest bardzie wilgotne a efektem jest również spadek temperatury powietrza. Opór chłodnicy adiabatycznej jest praktycznie zerowy, więc wentylator nawiewny pracuje praktycznie nie zużywając dodatkowej energii. Należy jednak pamiętać że system chłodzenia adiabatycznego nie zastępuje standardowej klimatyzacji i może być niewystarczający do schłodzenia pomieszczeń.

Pośrednie chłodzenie wyparne
W systemach pośrednich schłodzone przez parowanie powietrze nie dostaje się bezpośrednio do pomieszczenia, lecz jest przekazywane do innego strumienia powietrza za pośrednictwem wymiennika ciepła. Jest to metoda stosowana w systemach rekuperacji gdzie chłodnice montuje się na powietrzu wywiewanym przed rekuperatorem tak aby schłodzić wymiennik w którym powietrze nawiewane odbierze chłód.

Pośrednie chłodzenie adiabatyczne działa zatem z dwoma strumieniami powietrza, mianowicie nawilżonym powietrzem powrotnym i chłodzonym powietrzem nawiewanym. Powietrze powrotne jest nawilżane i przepuszczane przez wymiennik ciepła, gdzie przekazuje swoje zimno do wymiennika ciepła, a następnie jest odprowadzane na zewnątrz. W wymienniku ciepła powietrze nawiewane (powietrze zewnętrzne) pochłania chłód bez podnoszenia swojej wilgotności, a następnie chłodzi pomieszczenia.

Zdrowy klimat w pomieszczeniu dzięki dobrej wilgotności względnej

Wilgotność w domu ma ogromny wpływ na klimat w pomieszczeniu i na nasze zdrowie. W chłodniejsze dni ryzyko wystąpienia niskiej wilgotności jest większe. Często można to zauważyć w suchym powietrzu w domu, co może powodować problemy zdrowotne, takie jak suchość skóry lub gardła, ale także pęknięcia i paczenie drewnianych mebli, podłóg i ram. Po czym poznać, że masz do czynienia z niską wilgotnością w domu i co możesz z tym zrobić?

Co to jest wilgotność?

Przede wszystkim warto wiedzieć, jaka dokładnie jest wilgotność. Często mówimy o wilgotności względnej. Procent ten wskazuje ilość pary wodnej w powietrzu w stosunku do maksymalnej ilości pary wodnej przy danym ciśnieniu i temperaturze powietrza. Dla przykładu: jeśli wilgotność względna wynosi 50 procent, powietrze zawiera połowę maksymalnej ilości pary wodnej.

Kiedy wilgotność jest zbyt niska?

Ogólnie rzecz biorąc, możesz użyć podanych niżej wartości procentowych, aby ocenić wilgotność w pomieszczeniu.

  • Wysoki: 60 procent lub więcej
  • Normalny: 40 do 60 procent
  • Niski: niższy niż 40 procent

Szczególnie w miesiącach zimowych domy są narażone na niską wilgotność. Kiedy robi się chłodniej, w wielu domach ogrzewanie wysusza powietrze. Dodatkowo działająca wentylacja przyczynia się do przyspieszenia procesu wysuszania powietrza.

Jakie są konsekwencje niskiej wilgotności?

Niska wilgotność to suche powietrze w domu. Objawy zbyt niskiej wilgotności powietrza to miedzy innymi:

  • Suchość oczu, gardła lub nosa
  • Ból lub podrażnienie gardła
  • Drażliwy kaszel
  • Spierzchnięte usta
  • Ból głowy
  • Problemy z koncentracją
  • Sucha lub łuszcząca się skóra Więcej osób cierpi na choroby układu oddechowego, takie jak astma i alergie układu oddechowego
  • Wyładowania elektrostatyczne

W suchym powietrzu wirusy mogą przetrwać dłużej, zwiększając ryzyko zachorowania. Niska wilgotność wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na drewniane meble, ramy okienne i podłogi. Na przykład parkiet może pękać lub kurczyć się pod wpływem suchego powietrza.

Co zrobić z niską wilgotnością?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na suche powietrze spowodowane niskim poziomem wilgotności jest nawilżacz. Dzięki temu z łatwością utrzymasz wilgotność w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie.

Automatyczne i bezpieczne nawilżanie? Rozwiązaniem jest nawilżacz HomEvap. Podłączany bezpośrednio do kanałów systemu wentylacji z odzyskiem ciepła i sterowany za pomocą panelu sterowania. Wyposażony w filtr Legionella zapewniający bezpieczną pracę. Brak ryzyka zawilgocenia kanałów dzięki ograniczeniu wilgoci przez czujnik.

Dobra wentylacja jest konieczna dla zdrowego i przyjemnego klimatu w pomieszczeniach. Wentylacja to całodobowa wymiana powietrza wewnętrznego na świeże powietrze zewnętrzne. Świeże powietrze zewnętrzne zawsze zastępuje zużytą część zanieczyszczonego powietrza z domu. Wentylacja pomaga również ograniczyć przenoszenie infekcji dróg oddechowych.

Możesz wentylować na różne sposoby. Uchylając okna, poprzez kratki nawiewne lub nieszczelności, lub za pomocą systemów wentylacji mechanicznej. Rekuperacja jest popularną formą wentylacji z odzyskiem ciepła.

Utrzymanie prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu może pomóc zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. Zwłaszcza zimą przy niskich temperaturach zewnętrznych w domu może być bardzo sucho. Staraj się utrzymywać wilgotność na poziomie 40-60% (można to zmierzyć za pomocą miernika wilgotności, a niektóre termostaty również mogą to mierzyć). Dużo roślin w domu może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Na rynku dostępnych jest wiele nawilżaczy. Sprawdź dokładnie, który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie. Większość nawilżaczy wymaga ręcznego napełniania, a do uzyskania pożądanego rezultatu będziesz potrzebować kilku urządzeń. Nawilżacze HomEvap działają automatycznie, montowane są w systemie wentylacyjnym lub jako niezależne systemy np. w pomieszczeniu gospodarczym.

Nawilżanie

Suche powietrze przepływa przez pochłaniającą wodę matrycę w nawilżaczu i pochłania parę wodną z wilgotnej powierzchni. Obniża to temperaturę i zwiększa wilgotność względną. Od tego momentu następuje nawilżanie adiabatyczne. Proces ten jest bardzo wydajny i zużywa najmniej energii ze wszystkich rodzajów nawilżaczy.

Popraw komfort i klimat w swoim domu lub biurze, wybierając nasze nawilżacze. Nasze nawilżacze są wydajne i zapobiegają następującym problemom:

  • Piekące oczy
  • Podrażniony nos
  • Wyładowania elektrostatyczne
  • Skrzypiące podłogi, pękające meble drewniane
  • Szybkie rozstrojenie instrumentów

Jeśli masz do czynienia z jednym z powyższych aspektów zdecydowanie zalecamy zamówienie nawilżacza.

HomEvap to rozwiązania na zbyt suche powietrze w domu. Sprawdź które urządzenia z oferty producenta nadają się dla Ciebie i przeczytaj jakie są korzyści. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami w celu dobrania odpowiedniego rozwiązania.

Nawilżacz HomEvap można podłączyć do dowolnego rekuperatora o maksymalnym wydatku powietrza 600 m3/h. Urządzenie posiada niezależny bezprzewodowy panel sterujący który nie jest podłączany do rekuperatora.

Nawilżacz HomEvap jest wyposażony w certyfikowany filtr LegioSafe przeciwko legionelli, który sprawia, że dopływająca na matryce nawilżacza woda jest filtrowana i zabezpieczona przed bakteriami Legionelli zanim wyparuje.

Zużycie wody wynosi maksymalnie 5 l/h. Przy korzystaniu z HomEvap 24 godziny na dobę przez 4 miesiące zużycie wody wynosi 14 m3 w skali roku. Ze względu na fakt że urządzenie działa w trybie automatycznym i jest sterowane z poziomu wilgotności faktyczne zużycie wody jest niższe i zależy od nastawy użytkownika, wewnętrznych warunków panujących w pomieszczeniach jak również zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Podczas chłodzenia maksymalne zużycie energii elektrycznej wynosi 10 watów na godzinę pracy. Podczas nawilżania zależy od ustawionej temperatury powietrza nawiewanego, wartości zadanej na panelu sterowania oraz wydajności wymiennika. Szacuje się, że podczas przeciętnej zimy nagrzewnica będzie pracował przez około 200 godzin przy pełnym obciążeniu. 900wx200u = 180 kWh. Zużycie energii jest o 75% mniejsze niż w przypadku nawilżaczy parowych zasilanych elektrycznie.

HomEvap jest podłączany do zasilania w wodę i dopływ wody jest realizowany w sposób automatyczny. W miejscu montażu należy przewidzieć również odprowadzenie skroplin do kanalizacji.

Zależy to od jakości posiadanej wody. W przypadku twardej wody serwis może być konieczny częściej dlatego zalecamy zainstalowanie na dopływie wody filtra odwróconej osmozy. Zaleca się, aby instalator przeprowadzał kontrolę raz w roku. Przy normalnym użytkowaniu i prawidłowym montażu matrycę należy wymieniać raz na dwa lata.

Opór powietrza w Paskalach (PA)

Objętość powietrza100200275350500600700m3/h
Nawilżacz71524386386
Chłodnica36914253846

Weź instrukcję z panelu sterowania. Na stronie 3 znajduje się przegląd komunikatów i działań, które należy wykonać. Jeśli nie masz jeszcze instrukcji napisz do nas na adres info@homevap.pl i otrzymasz wersje pdf.

Chłodzenie

Chłodzenie adiabatyczne to proces polegający na odparowaniu wilgoci. W efekcie z powietrza pobierana jest energia, a temperatura spada. HomEvap wykorzystuje ten proces do pośredniego chłodzenia w bardzo energooszczędny i zrównoważony sposób. Dzięki temu latem wilgotność w pomieszczeniu nie wzrasta.

Nawilżacz lub chłodnicę HomEvap można podłączyć do dowolnego urządzenia z odzyskiem ciepła o maksymalnej wydajności powietrza 800 m3/h.

Podczas działania nie powstaje mgła wodna(bardzo małe zawieszone kropelki), więc nie ma ryzyka zakażenia Legionellą. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w filtr LegiSafe przeciw bakteriom Legionelii.

Zużycie wody wynosi maksymalnie 5 l/h. Przy korzystaniu z HomEvap 24 godziny na dobę przez 4 miesiące zużycie wody wynosi 14 m3 w skali roku.

Podczas chłodzenia maksymalne zużycie energii elektrycznej wynosi 10 watów na godzinę pracy.

HomEvap jest podłączony do źródła wody i dlatego działa w pełni automatycznie.

Zależy to od jakości używanej w urządzeniu wody. W przypadku twardej wody zalecamy zainstalowanie na dopływie wody filtra odwróconej osmozy. Zaleca się, aby instalator przeprowadzał kontrolę raz w roku. Przy normalnym użytkowaniu i prawidłowym montażu matrycę należy wymieniać raz na dwa lata. Urządzenie sygnalizuje konieczność wymiany kasety na panelu sterowania.

Opór powietrza w Paskalach (PA)

Objętość powietrza100200275350500600700m3/h
Nawilżacz71524386386
Chłodnica36914253846

Sprawdź w instrukcji panelu sterowania. Na stronie 3 znajduje się przegląd komunikatów i działań, które należy podjąć. Jeśli nie masz jeszcze instrukcji napisz do nas na adres info@homevap.pl i otrzymasz wersje pdf.